Сиві блогери наступають

Сиві блогери наступають

одесса DSC_7405 DSC_7532 DSC_7402

Впродовж останніх півроку у рамках програми «Зміцнення незалежних ЗМІ в Україні, Молдові та Грузії» за підтримки «Інтерньюз» та «Інтерньюз Україна» громадською організацією «ВСАД «ІТ-бабусі»  реалізується проект «Бабусі оналйн», мета якого — залучення людей поважного віку до Інтернету та активного користування сучасними засобами комунікаціями. Нашими інформаційними  партнерами стали газети  «Чорноморські новини» і «Вісті Біляївки», прес-центр «Паритет» та Івано-франківська ТРК «Вежа».
У червні цього року в Одесі відбувся тренінг для тренерів, на якому було опрацьовано унікальну програму експрес-навчання для людей поважного віку. Після цього у малих та великих містах Україні розпочалися дводенні тренінги. Географія проекту охоплює 7 областей України і 10 міст, навчання проходить у Луцьку та Ківерцях на Волині, в Івано-Франківську, Славутичі та Києві, Козятині Вінницької області та в Енергодарі Запорізької, в Одесі та Біляївці, у Теребовлянській об’єднаній громаді Тернопільскої області. За проектом було заплановано проведення двох тренінгів у кожному місті: для пенсіонерів-початківців та для «продвинутих юзерів». Для багатьох тренерів, що навчають людей старшого віку технологіям, цей досвід — перший у житті, і серед них люди різних професій і різного життєвого досвіду: викладачі вишів, журналісти, громадські діячі, директор видавництва, 18-літня студентка коледжу і соціальні працівники. Але для кожного з них цей досвід — унікальний.
Цікаво, що перший тренінг, організований БФ «Крок назустріч» проводила у Києві 18-літня студентка коледжу Ліза Мельник разом із командою волонтерів. У навчанні взяло участь 17 людей від 52 до 82 років, серед яких 11 жінок і 6 чоловіків. Учасники подолали страхи, пов’язані з освоєнням комп’ютера, отримали знання та засвоїли практичні навичики, створили поштові скриньки. І далі почалося, наче покотилося з гори!
Редакторка районної газети «Вісті Біляївки» Галина Халімоник, яка давно мріяла провести подібне навчання у себе в місті і отримала таку можливість,  пише після проведення першого тренінгу у Фейсбуці:
— Друзі, а визнаєте, що таке захват? Я його бачила на власні очі! Це, коли люди старшого віку вперше отримують електронного листа з картинкою від подруги, і все це відбувається за кілька секунд! Еврика і диво!
І додає:
— Із власних спостережень — вік не заважає вивчати щось нове. Просто треба бажання, практика та підтримка тих, хто вже пройшов цей шлях.
Не секрет, що усі проведені тренінги, — а їх було проведено 20 для пенсіонерів у різних куточках України і 2 — для тренерів в Одесі, були різні за наповненням, хоча працювали за єдиною, створеною тренерами  програмою. На прохання учасників, їх навчали різним навикам та відкривали різноманітні можливості: робити покупки в Інтернеті, продавати власні вироби, купувати квитки на поїзд чи автобус, оплачувати рахунки на комунальні послуги, спілкуватися з друзями у соцмережах і взаємодіяти з різними рівнями влади через електронне врядування, створювати блоги і працювати із зображеннями, шукати архіви своїх родин та багато чого іншого. Просто під час тренінгів відбувалося чимало видатних і незвичайних подій.
Так, в Енергодарі на тренінг прийшов навчатися і подолав інтернет один із перших будівельників міста і Енергодарської електростанції 78-річний Анатолій Угольніков.
— Тепер мені цікавіше буде жити, — ділиться він, —  я зможу багато читати та дивитись нові фільми, замовляти товари у інтернет-магазинах і листуватись із друзями, які живуть далеко.
Козятинський пенсіонер Борис Махиборода, що займається садівництвом, просто на тренінгу  створив власну сторінку з продажу саджанців у Фейсбуці.
Лариса Шамрай, лікарка на пенсії, переселенка із зони АТО, 76 років, вперше в житті увійшовши до Інтернету під час тренінгу в Одесі, одразу знайшла своїх друзів та родичів, зв’язок з якими був втрачений. Анатолій Кардашев, професор  кафедри спеціального фортепіано ОНМА ім.А.Нежданової, (85 років) що прийшов навчатися, розповідає:
— Інтелектуальна копілка людства заповнюється постійно через кожного з нас. Не вистачає знань, але навіть дорога до нової інформації не завжди буває зрозумілою. Коли починаєш вивчати комп’ютер, починаєш зрозуміти, що ж  нові  технології дають людству. Оскільки спілкування мені вистачає, найбільше мене цікавить розширення кругозору,  мені потрібна дорога до нової інформації. На тренінгу я дізнався чимало цікавого і сподіваюся, що це буде корисно не лише мені, але й моїм учням. Ті навики, які я отримав, дадуть можливість оволодіти  знаннями найкоротшим шляхом. Коли дорога до інформації досить проторена, це дає можливість рухатися в хорошому темпі. Заради цього я й почав входити в контакт з цим «залізом», яке допомагає створити «залізний» інтелект.
Учасник тренінгу із села Підгайчики Теребовлянської об’єднаної громади Леон Городиський розповідає:
-У нашому містечку цей тренінг дає хороший шанс здобути комп’ютерну освіту для людей похилого віку і я цей шанс використав. Враження якнайкращі. Вчителі дуже добре справилися із своїми обов’язками. Терпляче і старанно пояснювали нам особливості роботи з комп’ютером, не нервувалися, коли ми десятки разів перепитували, здавалось би, про очевидні речі. Спасибі їм та організаторам цих навчань. Тепер я можу переписуватися із своїми рідними і не виходити з дому в холодну пору на пошту,  переглядати новини не по «ящику», а в Інтернеті, де вони більш об’єктивні.
.Викладач ОНУ ім.Мечнікова, кандидат наук Ірина Мацишина, що взяла участь у навчанні одеських пенсіонерів у якості тренера,  написала у захваті у Фейсбуці після завершення навчання:
— Вони багато чого бачили. Війну та холод, зведення пам’ятників і їх падіння. Але замість того, щоб сидіти біля своїх під’їздів і скаржитись на сусідів і на владу, вони два повних дні, без запізнень і при параді приходили на тренінг. Я вдячна організаторам за запрошення бути частиною життя цих вольових і сильних людей, які хочуть навчатися і бути в епіцентрі цифрового часу. Я схиляюся перед тими, що закінчили курси з цифрової фотографії і мають власні аканти у соцмережах, спілкуються по скайпу з родичами і не зупиняються на досягнутому… З такою армією підготовкою, відданістю навчанню та щирою вдячністю, я готова йти з вами у бій!
За півроку комп’ютерне навчання у рамках проекту пройшло вже понад 300 осіб срібного віку у різних куточках України. Сиві блогери наступають! Тримайтеся, молоді!
Ольга ФІЛІППОВА, координатор проекту