"Одеська рапсодія" лунала у Прикарпатті

«Одеська рапсодія» лунала у Прикарпатті

300px-Logo_CCMфранкивск090

Задум проекту «Одеська рапсодія» виник з розуміння того, що нам, українцям різних міст, регіонів, потрібно частіше зустрічатися, розмовляти, спілкуватися один з одним заради об’єднання країни. Сьогодні в Одесі чимало переселенців, людей, що переїхали із Криму, Луганська та Донецька. Під час спілкування з ними стає зрозуміло, що на рівні мистецтва, творчості, спільних проектів у нас не виникає жодних конфліктів. Тобто, Україну можуть об’єднати далеко не політики, які, користуючись ситуацією, продовжують рвати її на шматки. Україну може об’єднати творча інтелігенція. Тож дві партнерські громадські організації “ІТ-бабусі” (м. Одеса) та “Культурна ініціатива” (м. Івано-Франківськ) вирішили розпочати обмін своїми творчими силами, щоб ближче познайомитись та пізнати один одного. Цей задум став можливим у рамках Програми національних обмінів, що реалізується Центром культурного менеджменту (м.Львів) за сприяння Фонду підтримки демократії США.

Напередодні різдвяних свят в дорогу до Івано-Франківська вирушили одесити. Програма перебування на Прикарпатті була насиченою, розписаною по годинах. Перш за все, на нас чекав прямий ефір у Івано-Франківській телерадіокомпанії «Вежа», де відбувалося живе спілкування з ведучими у програмі «Зроблено в Україні».

фр044

Згодом в обласній універсальній науковій бібліотеці Івано-Франківська висадився наш творчий десант у складі письменника Олекси Різниківа, мистецтвознавця та музиканта Володимира Островського, фотохудожника Галини Юдіної та керівника громадської організації “ІТ-бабусі” Ольги Філіппової.

IMG_9918

Для того, щоб представити своє рідне місто очима творчих людей, одесити влаштували справжній мистецький перформенс. Жанр рапсодії передбачає обєднання різних стилів, тож прикарпатці слухали чудові вірші, романси, історії про Одесу.

IMG_9990

Четверо митців з південної Пальміри співали, читали власні вірші, розповідали історії та байки про своє рідне місто. Через призму свого об’єктива фотограф Галина Юдіна показала Одесу дуже жіночною, таємничою, емоційною, зовсім іншою, не якою, як її бачать туристи.

На зустріч з представниками столиці гумору прийшли вчені, письменники, студенти, журналісти. У ході зустрічі івано-франківці зізнавалися у своїй любові до Одеси і в свою чергу, розповідали про власні враження від столиці гумору.

фр091

Як зазначив голова Спілки письменників Прикарпаття, кандидат філологічних наук Євген Баран:

— Ми, прикарпатці, любимо та поважаємо Одесу такою унікальною, зі своєю власною одеською мовою, жартами, дивовижною атмосферою, і ми не хочемо, щоб вона ставала українізованою, безликою територією. Одеса має залишатись Одесою, Франківськ — Франківськом, Полтава — Полтавою.

IMG_9932

Наприкінці перформенсу усі учасники мали можливість побачити чудове слайд-шоу Галини Юдіної з її жіночим поглядом на місто, море, архітектуру, людей, природу — усе те, що робить місто особливим. Недарма кажуть, що Одеса — це посмішка Бога. Це було помітно на зустрічі, де усі учасники посміхались.

франкивск073

— Кожен із учасників проекту — настільки унікальна розвинена творча особистість, що кожен із них міг би виступати індивідуально, і так само були б гарячі оплески і вдячність слухачів. Проект настільки цікавий, що наступного разу, якщо нам вдасться запросити одеситів, ми будемо збирати великі зали, — ділиться враженнями керівник громадської організації «Культурна ініціатива», один із організаторів проекту Олена Третяк.

IMG_9951

Депутат обласної ради Оксана Тебешевська, за професією вчителька, зазначила, що такі зустрічі — це стежинка до взаєморозуміння різних регіонів України.

Щире спілкування одеситів з івано-франківцями продовжилось у книгарні «Є», де відбувалась презентація збірки ессе івано-франківського письменника Степана Процюка «Канатохідці».

 

Наступного дня одесити продовжили свій творчий візит. На «Одеську рапсодію» з нетерпінням чекало Яремче — перлина туризму та відпочинку Прикарпаття.

Яремча057

Тут, у місцевій бібліотеці відбулася тепла зустріч одеситів із читачами бібліотеки, місцевою інтелігенцією та школярами. З великою цікавістю слухали прикарпатці натхненні історії про Одесу мистецтвознавця Володимира Островського, чудові вірші у виконанні автора Олекси Різниківа.

Яремча074

Цікаво, що навіть школярі, які прийшли до бібліотеки щоб скористатись компютерами і посидіти в соцмережах, відірвались від екранів та зачаровано слухали живе слово. У творчій зустрічі взяв участь відомий письменник Прикарпаття Роман Киселюк, який живе у Яремче. Він -один із засновників літературної студії «Бистрінь», автор великого та багатогранного творчого доробку, також читав уривки своїх творів, які із задоволенням відкривали для себе одесити.

Яремча075

Яремчани щиро дякували одеситам за творчий та натхненний візит.

Прикарпатці, отримавши від одеської делегації творчу наснагу, натхнення та запал, пообіцяли прислати до Одеси з візитом свою творчу еліту з цікавою програмою. Одесити ж, в свою чергу, побачивши, що такі зустрічі насправді дуже потрібні, шукають можливості відвідати й інші регіони України. «Одеська рапсодія» має усі шанси прозвучати на всю Україну і перетворитись в «Українську рапсодію», наповнену різними барвами, відтінками та особливостями нашої єдиної України.

Фото Анастасії Третяк, Володимира Островського та Галини Юдіної

 

франкивск034